• Mobiliteit
  • Ruimtelijke economie en werklocaties

MIRT-onderzoek Amsterdam Bay Area

Wonen, werken en recreëren rondom het IJmeer

De Amsterdam Bay Area is de naam die in het MIRT-onderzoek doelde op het gebied tussen Amsterdam-Oost/IJburg en Almere, rondom het IJmeer. Dit gebied biedt volop kansen om een aanzienlijke bijdrage te leveren aan de urgente woningbouwopgave in de Metropoolregio Amsterdam (MRA) en de komende jaren door te groeien als woon-, werk- en recreatielocatie. Bij deze doorontwikkeling van de oostzijde van de MRA speelt naast woningbouw ook het borgen van de bereikbaarheid, de versterking van het landschap en de natuur en de verbetering van (water)kwaliteit van het IJmeer een belangrijke rol.

De haalbaarheid van gebiedsontwikkeling onderzoeken

Vanaf 2020 hebben de programma’s Samen Bouwen Aan Bereikbaarheid (SBAB), Almere 2.0, de SMIJ en de Verstedelijkingsstrategie samen deze opgave opgepakt. Zij besloten een MIRT-Onderzoek te starten naar de haalbaarheid van de ontwikkeling van de Amsterdam Bay Area als goed bereikbare, duurzame en gezonde woningbouw- en werkgelegenheidslocatie. Dit moet gebeuren in samenhang met de ontwikkeling van een toekomstbestendige natuur en ecologie in het Markermeer-IJmeer. Het MIRT-Onderzoek is in februari 2022 vastgesteld in de Programmaraad van het programma Samen Bouwen aan Bereikbaarheid (SBaB).

Samenhang bewaken

Senior adviseur Rutger van Raalten vertelt: “Als onderzoekscoördinator bewaakte ik de samenhang tussen de veertien in 2021 uitgevoerde onderzoeken. Dit waren onderzoeken gericht op ruimtelijke-economische ontwikkeling, bereikbaarheid, natuur en ecologie, werelderfgoed, duurzaamheid en haalbaarheid. Ik zette meerdere uitvragen op en zorgde ervoor dat onderzoeken op tijd op elkaar aansloten. Inhoudelijk begeleidde de onderzoeken over natuur en ecologie en ruimte en wonen. Daarnaast had ik een rol in het samenbrengen van de onderzoeken: eerst in een alternatievenboek, waarin drie alternatieve ontwikkelrichtingen zijn uitgewerkt, en bij afronding van het MIRT-Onderzoek door het mede-opstellen van het eindrapport.”

Stap richting gebiedsontwikkeling

In de stedenbouwkundige schets van het gebied is vanaf de start rekening gehouden met een goede balans tussen wonen, werken en recreëren. In specifieke onderzoeken is gekeken naar welke maatregelen op het gebied van natuur, ecologie, duurzaamheid, erfgoed, wonen en recreatie het gebied kunnen versterken en de leefbaarheid kunnen vergroten.

Rutger: “De Amsterdam Bay Area kan één van de grootste, zo niet de grootste, gebiedsopgave in Nederland zijn. De uitkomsten van dit onderzoek waren een stap richting de ontwikkeling van het gebied. Voor mij zat de uitdaging in het project in het verbinden van alle onderzoeken. Dat vergde behoorlijk wat stuurmanskunst en heeft mij veel geleerd of wat goed en wat minder goed werkt. Daarnaast heb ik veel opgestoken van onderzoeken over haalbaarheid en bekostiging”.

Vervolgstappen

Het uitgevoerde MIRT-Onderzoek gaf aanleiding tot een vervolg. In 2022 is vanuit het project gewerkt aan een beperkt aantal verdiepende onderzoeken. Zowel de Rijkspartijen als de regionale partijen startten met het concreet maken van de bekostiging. Dit is een voorwaarde voor het op termijn starten van een MIRT-Verkenningsfase.

Meer informatie

Lees hier het eindrapport van het MIRT-onderzoek. Voor meer informatie neem contact op met Rutger van Raalten, e-mailadres rutger.vanraalten@bureaubuiten.nl.

Beeld: Urhahn I stedenbouw & strategie